147
19 shares, 147 points

Калифорнискиот специјалист за електрични автомобили Tesla Motors потврди дека партнер во изградбата на мегафабриката за батерии е Panasonic. Партнерството ќе ја намали цената на батериите за една третина.

Со изградбата на фабриката за автомобилски батерии со огромен производствен капацитет, Tesla и Panasonic преземаат важен чекор во натамошниот напедок на автомобилите со погон на струја. Фабриката ќе почне со работа во 2017 година и ќе произведува батериски модули и компоненти за растечката понуда на модели на Tesla, меѓу кои спортскиот теренец Tesla X, како и премиум моделот од средната класа со ознака Tesla 3.

Главната цел е преку огромниот капацитет на фабриката да се намалат трошоците за производство на литиум јонски батерии, што пак ќе повлече нивно вградување во поширока гама на модели и зголемување на самата продукција на Tesla. Се очекува цената на батериите да се намали за околу една третина. До крајот оваа декада, фабриката ќе достигне годишна продукција од околу 35 гигаватчасови батериски ќелии и 50 гигаватчасови батериски модули. Во исто време, продукцијата на автомобили на Tesla ќе се зголеми на половина милион.

Фабриката ќе вработува околу 6.500 лица откако ќе го достигне полниот капацитет во 2020 година. Tesla уште не прецизира каде ќе биде лоцирана фабриката, но ќе се избира меѓу пет локации во Тексас, Аризона, Ново Мексико и Невада. Решавачки фактор при изборот се климатските услови коишто ќе овозможат фабриката да се снабдува со енергија од ветрот и од сонцето. Оттаму батериите ќе се транспортираат до фабрикатана Tesla Motors во Фримонт, Калифорнија.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
19 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813