167
21 shares, 167 points

Поради кризата од вирусот корона, во Британија автоматски се продолжува за 6 месеци важноста на техничкиот преглед и регистрацијата на патничките автомобили, доставните возила и мотоциклите.

Заради натамошно намалување на изложеноста на граѓаните на опасност од заразување со вирусот корона, властите во Велика Британија решија регистрацијата и техничкиот преглед на возилата да се продолжи автоматски за 6 месеци.

Сите британски возачки и возачи на патнички автомобили, доставни возила и мотоцикли, со регистрација што во редовни услови истекува на 30-ти март, не мораат да ги посетуваат станиците за технички преглед и шалтерите во следните шест месеци.

Регистрацијата се одложува, но возачите ќе плаќаат парична казна доколку управуваат со небезбедно возило

Возачите ќе можат непречено да ги користат своите возила за да пристигнат до работното место, да ги извршат основните набавки и слично. Властите сепак напоменуват дека возилата мора да се одржуваат во технички исправна состојба, затоа што возачите сепак ќе бидат запирани и казнети доколку управуваат со небезбедно возило.

Совети од Skoda за дезинфекција на автомобилот


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

167
21 shares, 167 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *