животна средина

Теми

Зомби камиони со стари дизели возат непречено во САД

Производителите се под постојан стрес дека во САД може да ги погоди нов дизел-скандал по оној на Volkswagen. Но, заштитниците…
Вести

Fiat Chrysler е следниот во дизел-скандалот во САД

Судовите во САД му кројат високи казни на италијанско-американскиот концерн Fiat Chrysler поради скандалот со лажирањето на вредностите на издувните…
Екологија

Непал забранува автомобили постари од 20 години

Хималајската држава презема строги мерки против загадувањето на воздухот. Од средината на март во Непал се забранува сообраќајот за сите…
Екологија

Германски еко-активисти: „Запрете ги експериментите на автоиндустријата врз луѓето“

Германските активисти за заштита на животната средина бараат чист воздух и крај на измамите околу издувните гасови. Тие нагласуваат дека…
Теми

Дебатата за иднината на автомобилизмот започнува од МАНУ

Од врвната македонска научничка институција произлезе студија којашто нуди единствена основа за воспоставување правилни политики во управувањето со автомобилскиот возен…
Вести

Активисти во Штутгарт сами ќе го блокираат сообраќајот

Германските активисти за заштита на животната средина се заканија дека сами ќе преземат мерки со цел да се намали загадувањето…
Екологија

Брисел ги исклучува дизелите со Еуро 1 и Еуро 0

Патнички автомобили, доставни возила и автобуси со дизел мотор и норма Еуро 1 или без Еуро-норма, од следната година немаат…
Екологија

Кафе како погонско гориво за лондонските автобуси

Лондонските автобуси почнаа да возат на биодизел произведен од талог од кафе. Биодизелот пристига од еден нафтен гигант, во почетокот…
Вести

ЕУ ја тужи Германија поради загадениот воздух

Брисел може да изрече високи казни против Германија, поради тоа што земјата не успеала доволно да ја намали концентрацијата на…
Совети

Зошто е штетно моторот да се загрева во место

Голем број возачи веруваат дека загревањето во место е добро за моторот, но на тој начин само предизвикуваат опасност од…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729