електромобили

Теми

Електричните автомобили ги спасуваат производителите од дебели казни

Постои причина зошто браншата навалува толку силно со електричните автомобили. ЕУ им крои дебели казни на производителите што нема да…
Користени возила

Renault Zoe најеколошки користен автомобил според What Car

Електричните возила во меѓувреме се појавуваат и на пазарот на користени автомобили. Експертите на британскиот магазин не гледаат пречка во…
Вести

ЕУ бара задолжителна квота електрични автомобили

Електричните автомобили ќе мора да учествуваат со одреден процент во продукцијата на автомобилските марки. Во ЕУ се размислува од 2025…
Магазин

Кина е неприкосновен лидер во електричните автомобили

Електричните автомобили во моментов постигнуваат најголем напредок во Кина. Според сите критериуми – технологија, индустрија и пазар – големата азиска…
Вести

Првиот „комшиски“ систем за полнење за електромобили проработе во В. Британија

Возачите на електрични автомобили во Велика Британија отсега можат преку мобилна апликација да го пронајдат најблискиот куќен полнач за струја.…
Историја

Првиот Golf на струја возеше уште пред 40 години

Погонот на батерии во Volkswagen има традиција од преку четири децении. Уште од првата генерација на Golf беше изработена мала…
Пазар

Најголем производител на електрични автомобили во светот е … кинескиот BYD

Бројките од продажбата потврдуваат дека електричните автомобили со растечки замав го заземаат своето место на светскиот пазар. Вкупно 700.000 автомобили…
Вести

Германската Пошта доставува пратки со 4000 електрични комбиња

Дојче Пост ќе го зголеми двојно возниот парк од комбиња со електричен погон за достава на пратки, со што нивниот…
Пазар

Mitsubishi Outlander PHEV е најпродаван плагин-хибрид на европскиот пазар

Секое десетто возило со електрифицирана погонска спрега продадено лани на европскиот пазар било Mitsubishi Outlander PHEV. Поголема продажба има остварено…
Екологија

Кој вози електрични автомобили и зошто: Истражување меѓу европските возачи

Бројот на автомобили со погон на струја во светот моментно достигнува два милиони примероци, што е стопати (!) повеќе отколку…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729