електрични автомобили

Пазар

Една година чекање за испорака на електричен автомобил

Идните сопственици на Tesla Model 3 не се единствените купувачи на електричен автомобил што мораат да го вежбаат своето трпение. Првите…
Пазар

Рекордно тримесечје за Tesla: Загуба од половина милијарда долари

Tesla во последното тримесечје од ланската година забележала минус од 550 милиони долари. Тоа не ги колеба акционерите во компанијата,…
Вести

Производител на правосмукалки ветува три електрични автомобили

Производителот на правосмукалки Dyson најавува три електрични автомобили. Во објавата на „Фајненшел Тајмс“ се наведува дека првиот модел ќе се…
Вести

Nissan Leaf минува над 400 километри на струја

Nissan Leaf е меѓу првите електрични автомобили што се тестирани според новиот циклус за мерење на потрошувачката. Циклусот WLTP (Worldwide…
Вести

Porsche вложува шест милијарди евра во електрични автомобили

Првиот модел со погон на струја од Porsche пристига на крајот на 2019 година. Но, нема да остане само на…
Теми

Дебатата за иднината на автомобилизмот започнува од МАНУ

Од врвната македонска научничка институција произлезе студија којашто нуди единствена основа за воспоставување правилни политики во управувањето со автомобилскиот возен…
Вести

ФИА ги прикажа новите тркачки болиди во електричната формула

Светската автомобилска федерација и Формула Е денес ги објавија првите дигитални слики од следната генерација електрични болиди, со коишто ќе…
Нови модели

Електричниот пикап пристигна, но не e од Tesla

Светот го виде за првпат лани во мај, а електричниот пикап од американскиот производител Workhorse сега може и да се…
Вести

Infiniti ќе развива само електрични автомобили по 2021 година

Сите нови модели на Infiniti што ќе стартуваат со продажба во почетокот на следната декада ќе поседуваат електричен погон. Тоа…
Пазар

Електричниот камионет на германската пошта се продава како луд

Германската пошта потпиша соработка со Alphabet, фирма специјализирана за лизинг во мрежата на BMW. Поштата отиде чекор подалеку од сите…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729