европа

Теми

ЕУ ќе забрани палмово масло во биодизелот

Голем дел од биодизелот што се користи во земјите во ЕУ е произведен од палмово масло, иако истото е исклучително…
Пазар

Дизелот сé помалку интересен за возачите во Европа

На европскиот пазар во октомври се продале 1.202.877 возила или за 5,6% повеќе отколку во истиот месец лани. Тоа е…
Пазар

Топ 10 Најпродавани електрични автомобили во Европа

Над 70.000 електрични автомобили се продале на европскиот пазар во првите три квартали. Продажбата зема сé поголем замав. Веќе в…
Пазар

Големите теренци се продаваат повеќе од лимузините

Напливот од нови теренци од премиум марките ја потисна продажбата на класичните бизнис-лимузини. Европските купувачи почесто се решаваат за Mercedes…
Пазар

Топ 50 најпродавани модели во Европа: Golf прв, Qashqai втор

На европскиот пазар се продадоа значително помалку возила во септември. Со вкупно 1.461.683 возила, продажбата забележа пад за 2,2 проценти…
Магазин

Кои се десетте најслабо продавани автомобили во Европа?

Бестселерите на автомобилските марки сите ги знаеме и гледаме, тие ја сочинуваат секојдневната улична слика. Некои автомобили сепак се послабо…
Пазар

Mitsubishi Outlander PHEV е најпродаван плагин-хибрид на европскиот пазар

Секое десетто возило со електрифицирана погонска спрега продадено лани на европскиот пазар било Mitsubishi Outlander PHEV. Поголема продажба има остварено…
Пазар

Најпродаваните автомобилски марки на европскиот пазар годинава

Автомобилските марки ги објавија продажбите за првите три квартали годинава на европскиот пазар. На првото место е неприкосновен Volkswagen со…
Пазар

Ова се десетте најпродавани градски автомобили во Европа

Моделите од класата на Polo и Fiesta уште држат најголем дел од пазарот во Европа. Тоа наскоро ќе се смени…
Пазар

Дизелот ја губи популарноста во Европа

Помалку од половината од новопродадените автомобили во Европа се со дизел мотор. Паѓа популарноста на штедливиот погон, аналитичарите предвидуваат дека…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729