136
34 shares, 136 points

Полицијата во швајцарскиот град Базел набави три возила Tesla Model X. Во план е возниот парк да се збогати со повеќе електрични автомобили

Швајцарската полиција отсега ќе ги гони престапниците низ Базел со електрични автомобили од марката Tesla. Три примероци од моделот X 100D ќе бидат ставени во служба напролет. Базелската полиција денес ги претстави сино-жолто-белите автомобили со нулта емисија на штетни материи пред јавноста. Автомобилите се со стандардна спецификација, единствено се доопремени со радио врска и со сино ротациско светло.

Riesiges Interesse am neuen Einsatzfahrzeug der Kantonspolizei Basel-Stadt anlässlich der Pressekonferenz. #kantonspolizeibaselstadt #polizeibaseltesla

Posted by Kantonspolizei Basel-Stadt on Thursday, December 6, 2018

Електричните автомобили чинат по 140.000 франци или околу 124.000 евра по примерок, што полицијата пресметала дека е 50.000 евра поскапо во споредба со споредлив автомобил со дизел мотор. Но, службата на граѓаните пресметала и дека трошоците за одржување на Tesla се значително пониски. Со еден час полнење, батеријата испорачува енергија за 85 километри пат.

Полициска Tesla се вози и во САД, во Канада и Луксембург

Автомобилите произведени во Калифорнија ќе се користат и за патролирање, како и за гонење. Наесен е планирано да се придружат уште четири автомобили од Tesla. Возниот парк на полицијата во градот Базел моментно опфаќа 190 возила.

На глобално ниво постојат повеќе полициски служби кои користат возила на Tesla, на пример, во американските градови Денвер и Онтариоо, како и во Онтарио, Канада, и во Луксембург.

Швајцарци ќе произведуваат електричен трицикл за низ град

Швајцарскиот електромобил на солена вода извозе 150.000 km без мака

Швајцарец е заслужен за првите нарачки од Porsche пред 70 години

Во Швајцарија отворена првата пумпа за точење водород


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
34 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format