за

Швајцарија надмина 10.000 нови електрични возила годинава

Toyota RAV4 plugin hybrid prime
Toyota RAV4 plugin hybrid prime

Од почетокот на годинава по патиштата низ Швајцарија и Лихтенштајн возат повеќе од 10.000 нови електрични автомобили. Тоа е првпат возилата на струја да надминат петцифрена продажба. Во споредба со лани, бројот на чисто електрични возила се зголемил за 136,5 проценти.

На швајцарскиот пазар во минатиот месец биле регистрирани 24.228 нови автомобили, што претставува раст од 0,5 процент. Вкупно од почетокот на годината се продадени 276.641 патнички автомобили или за 1,6 процент повеќе од истиот период лани.

Секој десетти нов автомобил регистриран во алпската земја годинава поседува електромотор во погонската спрега, односно е хибрид или вози чисто на батерии. Заедно со продажбата на хибриди се зголемил и интересот за возила со погон на метан (+50,8 %). Сите алтернативни видови на погон постигнале заеднички раст од 75,4 проценти.

Електричните возила учествуваат во вкупната продажба во Швајцарија со 3,7 проценти, што е меѓу највисоките удели во светски рамки; Притоа само неколку кантони одобруваат субвенции

Продажба на нови патнички автомобили во Швајцарија

(во периодот од јануари до ноември 2019)

Вкупно новорегистрирани автомобили

276.641

+1,6%

Од тоа:

Со погон на сите тркала

140.115

+5,3%

Дизели

71.524

-12,0%

– Хибриди (бензин)

18.671

+41,5%

– Хибриди (дизел)

3.187

+385,8%

– Електрични

10.329

+136,6%

– Метан

1.175

+50,8%

– Водород

25

-3,8

Вкупно алтернативен погон

33.389

+75,4%

ТОП 10 НАЈПРОДАВАНИ МАРКИ ВО ШВАЈЦАРИЈА

#

МАРКА

ПРОДАЖБА

ПРОМЕНА

1

Volkswagen

30 557

2,6%

2

Mercedes

23 850

5,0%

3

BMW

21 916

1,0%

4

Skoda

21 425

24,5%

5

Audi

16 279

-1,4%

6

Seat

12 878

+22,1%

7

Ford

12 594

-9,7%

8

Renault

10 322

-12,7%

9

Toyota

9 855

+11,1%

10

Opel

9252

-14,0%

Швајцарија масовно преоѓа на хибриди и електромобили, напушта дизели

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

lada-vesta-sw-cross

Топ 25 Најпродавани модели во Русија

Goodyear започнува со онлајн-продажба на автомобилски гуми

Goodyear започнува со онлајн-продажба на автомобилски гуми