147
23 shares, 147 points

Титулата за светски автомобил во градската класа годинава ќе се решава меѓу Suzuki Swift, Volkswagen Polo и Ford Fiesta. Ова е вторпат модел од јапонската марка да се пласира во финалето на престижниот избор, во категоријата на градски автомобили.

Suzuki Swift ќе се бори против Volkswagen Polo и Ford Fiesta во финалето на изборот на светски автомобил на годината во категоријата на градски автомобили. Тоа е триото што ќе се бори во финалето, откако отпаднаа Hyundai Kona и Nissan Micra, односно Kia Picanto, Kia Stonic и Seat Ibiza во првиот круг.

Условот за квалификација е моделот да биде покус од четири метри, да поседува практичност за градското секојдневие и да се продава на најмалку два континента. Модел на Suzuki вторпат освојува доволно гласови да се пласира во финалната тројка. Резултатите од гласањето на преку 80-членото експертско жири ќе бидат соопштени на 28-ми март, на салонот во Њујорк.

Suzuki Swift е достапен во верзија со 1,2-литарски бензинец со 90 КС и 1,0-литарски бензинец со турбонатполнење и 112 КС. Двата мотора се достапни и во таканаречена блага хибридна верзија, со ознака SVHS. Моторот од 1,2 литар може да се комбинира и со погон на сите тркала AllGrip.

Suzuki вози кон нова рекордна година

Запознајте го Suzulight, првиот автомобил на Suzuki од 1954

Едно на секои десет малечки возила во светот е Suzuki


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
23 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743