147
22 shares, 147 points

По повеќе од шест децении, Suzuki уште ги почитува принципите на Шунзо Сузуки, конструкторот на првиот модел на јапонската марка. Следи кусо потсеќање на историските почетоци на специјалистот за мини, како подготовка за следната премиера. Swift Sport пристига налето.

Мичио Сузуки ја основал компанијата Suzuki во 1954 година, за да го произведува автомобилот што тој го дизајнирал и конструирал заедно со својот зет Шунзо. Инженерскиот тим предводен од зетот го сочинувале техничари во своите дваесетти години.

Раководејќи се според принципот „јарамаика“ на Сузуки (во превод да го направиме тоа), Шунзо претходно до најситниот детал ги имал прегледано автомобилите од странските производители. Тоа му обезбедило вредни искуства во конструирањето на Suzulight, првиот автомобил на Suzuki.

suzuki suzulight 2

Шунзо Сузуки користел неколку европски модели како пример, меѓу нив и британскиот Austin 7, еден од најпопуларните и најдостапни автомобили во тоа време. Малечкиот Suzulight тежел помалку од половина тон и бил конструиран со цел да биде лесен за возење и со достапна цена. Двоцилиндарскиот, двотактен мотор со зафатнина од само 360 сантиметри кубни постигнувал моќност од 16 КС. Независната суспензија со спирални пружини и управување со запчеста летва биле напредни решенија во 1950-те години.

Претседателот на „јанасе“ го чекал тимот до доцна во ноќта, за да направи пробно возење на Suzulight

Со должина од 2.990 милиметри, ширина од 1.295 и висина од 1.400 милиметри, Suzulight ги исполнувал нормите за класификација како „кеиџидоша“, односно кеи-автомобил. Уште во фаза на прототип, Suzulight без проблеми ги совладал неасфалтираните патишта во планинскиот регион Хаконе, меѓу Хамамацу и Токио. Тимот пристигнал во Токио доцна вечерта, со цел автомобилот да му го претстави на претседателот на „јанасе“, односно на владината агенција за автомобилизам.

suzuki suzulight 3

По тестирањето, претседателот бил одушевен од Suzulight и на Шунзо и неговиот тим веднаш им дал одобрение за производство. Тоа стартувало во октомври 1955 година. Првите два примерока им биле испорачани на лекари, кои го користеле малечкиот и лесен автомобил за секојдневните посети. Во почетокот се произведувале само 3 до 4 примероци месечно, но веќе во следната година продукцијата се зголемила на 30 примероци. Во 1957 година, Шунзо Сузуки станува втор претседател на Suzuki. Можеби единствениот преостанат примерок од оригиналниот Suzulight моментно се наоѓа во музејот на Suzuki во Хамамацу.

По шест и пол децении, Suzuki останува доследен на начелата на Шунзо Сузуки. Браншата честопати ја опишува јапонската марка како специјалист во својата класа, односно најголем производител на возила од А и Б сегментите во светот. Годишната продукција надминува три милиони возила, најмногу од моделите Ignis, Swift и Baleno. Следната премиера од Suzuki ќе се случи во јуни, кога ќе биде претставен новиот Swift Sport. Јапонскиот специјалист не открива многу, освен податокот дека спортската верзија на Swift, инаку со долга традиција и ценета кај познавачите, тежи само 970 килограми. Тоа, всушност, ветува многу.

Тест • Suzuki Swift Sport

Едно на секои десет малечки возила во светот е Suzuki

Suzuki Ignis во светското финале за градски автомобил на годината


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
22 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format