Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Пазар

Suzuki првпат продаде над три милиони автомобили

Suzuki петнаесет месеци во континуитет бележи рекорд по рекорд. Покрај три модели во популарниот СУВ-сегмент, хибрид кој носи повластици при купувањето и регистрацијата на голем број пазари, и комплетно обновена моделска понуда, тоа е само потврда за погодената стратегија

Во ланската деловна година, сметано од април 2017 до март 2018, осмиот најголем производител на автомобили во светот продал 3,22 милиони возила. Тоа е пораст од 10,5 проценти во споредба со претходната година. Само на домашниот пазар се продале 668.000 автомобили (+4,6%) на Suzuki. Порастот во продажбата е уште поголем на глобално ниво. Специјалистот за погон на сите тркала и малечки автомобили лани ја зголемил продажбата за 12,1 проценти на извозните пазари.

Производството исто така бележи пораст, на 3,34 милиони возила (+8,6%). Од јапонските фабрики излегле 971.000 возила (+11,5%), од коишто 198.000 возила (+42,7%) се извезени, најмногу на европскиот пазар. Рекордна вредност постигнало и производството во фабриките во странство, со 2,37 милиони возила (+7,4%).

Продукцијата на Suzuki во ,март годинава пораснала за повеќе од 10 проценти

Мартовското производство најавува уште една рекордна година за Suzuki. Во фабриките надвор од Јапонија се произведени 224.000 автомобили (+10,9%), што е нов месечен рекорд во историјата на марката. Заедно со производството во Јапонија, во минатиот месец во светот се произведени вкупно 316.000 автомобили со знакот на Suzuki. Во последните 15 месеци, јапонскиот специјалист бележи рекорд по рекорд.

Suzuki Swift меѓу трите финалисти за светски автомобил

Suzuki вози кон нова рекордна година

Запознајте го Suzulight, првиот автомобил на Suzuki од 1954

Унгарија го произведе тримилионитиот Suzuki

Новиот Suzuki Swift во лимузинска изведба – само за Индија

Тест • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip GL PLus

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730