142
58 shares, 142 points

Suzuki Jimny доби златна награда за дизајн на манифестацијата што ја организира јапонското министерство за економија, трговија и индустрија. Тоа е единствениот настан од овој вид во земјата

Suzuki Jimny доби златна награда на овогодишното одликување на најдобрите дизајни, коешто го организира јапонското министерство за економија, трговија и индустрија. Златната награда за добар дизајн спаѓа во специјалната категорија награди и се избира меѓу стоте производи што се издвојуваат особено со својот дизајн. Ова е првпат модел на Suzuki да ја освои златната награда за добар дизајн.

Suzuki Jimny Salon 1

Станува збор за традиционална манифестација за одликување на производите со добар дизајн, којашто се одржува уште од 1957 година. Тоа е единствениот сеопфатен систем во Јапонија што го оценува и го препорачува добриот дизајн.

Suzuki Jimny е дизајниран како „алат за професионалци“

Продажбата на новата генерација на Suzuki Jimny на јапонскиот пазар започна во јули годинава, а моделот од минатиот месец се нуди и на нашиот пазар. Според дизајнерите на јапонската марка, новиот Jimny комбинира едноставен дизајн и висока функционалност, како „алат за професионалци“. Коцкестата форма на каросеријата му помага на возачот полесно да ја одреди позицијата на возилото на теренот, а воедно му овозможува и подобра претстава за димензиите на возилото.

Жирито посебно го цени тоа што Jimny го задржа препознатливиот стил од претходните генерации на моделот. Подеднакво популарен и ценет беше и моделот од пред две генерации, познатиот SJ или Samurai.

Тест: Suzuki Swift 1.2 DualJet SHVS GLX


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
58 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format