150
20 shares, 150 points

Suzuki станува дел од Hakuto-R, првата комерцијална програма за истражување на Месечината. Производителот на автомобили ќе учествува во развојот на техниката на „роверот“, особено во механизмот за приземјување, како и во компактноста на возилото.

Корпорацијата Suzuki и ispace, компанија за истражувања на Месечината со седиште во Токио, објавија дека производителот на автомобили станува партнер во Hakuto-R, првата комерцијална програма за лунарни истражувања.

Клучната улога на Suzuki ќе биде структурната анализа што производителот ја користи за тестирање на своите автомобили, којашто ќе се примени во развојот на Hakuto-R, посебно во механизмот за приземјување и во амортизацијата, како и во носечките делови во структурата на возилото.

Специјалноста на Suzuki во изработката на компактни и издржливи возила ќе биде клучна и за развојот на возилото за приземјување на Месечината. Suzuki ќе ги анализира сите сценарија на приземјување и соодветно ќе го конструира механизмот за приземјување.

Претседателот Тошихиро Сузуки го коментира проширувањето на партнерството: „Чест ни е да дадеме придонес во Hakuto-R, во нивните стремежи за остварување на сонот за приземјување на Месечината. Бидејќи основната вредност на Suzuki е придонес во напредокот на општеството преку производството на малечки автомобили, го продолжуваме партнерството со Hakuto-R, започнато во 2016 година и ја подржуваме експанзијата на човечката цивилизација на Месечината.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *