Пазар

Едно на секои десет малечки возила во светот е Suzuki

Кога се работи за мини и градски возила, изборот најчесто е Suzuki

Suzuki ја задржа титулата на најголем производител на малечки автомобили на светско ниво. Јапонскиот производител лани продал над 2,61 милиони возила од сегментите A и B. Тоа е повеќе од било која марка во овој сегмент.

Уделот на специјалистот Suzuki меѓу мини и градските автомобили изнесува 10,4 проценти. Тоа значи дека едно од секои десет продадени возила од овие два сегмента го носи знакот на јапонската марка.

На второто место е Honda со 2,15 милиони малечки возила (8,5% пазарен удел), додека трет е Hyundai со 2,2 милиони возила и удел од 8,4 проценти.

Suzuki Ignis во светското финале за градски автомобил на годината

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729