173
32 shares, 173 points

Германската пошта потпиша соработка со Alphabet, фирма специјализирана за лизинг во мрежата на BMW. Поштата отиде чекор подалеку од сите производители на автомобили и наиде на невиден интерес на пазарот за камионетот со погон на струја Streetscooter.

Streetscooter е хит на германскиот пазар. Камионетот што Германската Пошта го разви во сопствена режија и за сопствени потреби, се покажа неодолив и за голем број фирми кои ги увидеа предностите на електричниот погон во нивната секојдневна работа. Возилата во иднина ќе можат да се изнајмат и преку фирмата Alphabet којашто е специјализирана за лизинг во мрежата на BMW.

Соработката има за цел да излезе во пресрет на растечкиот интерес на пазарот за електричниот транспортер. Освен за вклучувањето договори за изнајмување, Alphabet ќе се грижи и околу сервисирањето, замената на гумите и поправката на оштетувањата на возилото.

Како се случи Германската Пошта да развие сопствен електричен транспортер?

Пред неколку години Германската Пошта побара од производителите на автомобили да ѝ се испорача лесно товарно возило со електричен погон. Никој производител не излезе во пресрет на светскиот гигант во логистиката на пратки. Логичен чекор беше сопствен развој, од когошто произлезе Streetscooter. Станува збор за стартап-компанија, којашто пред три години комплетно се интегрираше во Германската Пошта. Планот е во следните години целиот возен парк да се префрли на електричен погон. Во меѓувреме, голем број компании се интересираат за електричниот транспортер.

Германската Пошта доставува пратки со 4000 електрични комбиња

Streetscooter ги користи истите батерии со BMW i3

BMW не е партнер само во продажбата на Streetscooter, туку и во испораката на батерии. Модулите се монтираат во фабриката во Динголфинг, од батериски ќелии коишто пристигаат од азиските гиганти во сферата. Streetscooter практично користи исти батерии со BMW i3. Не се наведува дали баварците испорачуваат и други компоненти за Поштата.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

173
32 shares, 173 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743