169
28 shares, 169 points

Компанијата Street Scooter, којашто е фирма ќерка на Deutsche Post, отвори втора фабрика за својот електричен камионет. Новата фабрика се наоѓа во Дирен, во близина на Келн и располага со површина од 78.000 метри квадратни. Погоните се дел од производствениот капацитет на добавувачот Neapco и во нив ќе се произведуваат до 10.000 товарни возила со погон на батерии. Во една смена ќе се произведуваат по 46 возила на ден

Заедно со матичната фабрика во Ахен, производствениот капацитет на Street Scooter моментно изнесува 20.000 возила годишно. Во Дирен ќе се произведуваат моделските изведби Street Scooter Work и Work L, во варијанта L како „гола“ шасија, како пикап и како фургон со товарен простор од четири и осум метри кубни. Фабриката вработува 250 лица.

Германската пошта веќе петта гопдина го користи електричниот Street Scooter за достава на пратки. Во концернот моментно се користат околу 6.000 електрични доставни возила, коишто досега имаат поминато преку 26 милиони километри. Според производителот, погонот на батерии ја поштедил животната средина од 20.000 јаглероден диоксид.

Од минатото лето, Street Scooter Work се нуди и во слободна продажба.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
28 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813