134
47 shares, 134 points

SsangYong имаше впечатлив настап на македонскиот пазар долги години наназад, додека не се сменија пазарните услови. Во меѓувреме, корејската марка којашто продава најмногу возила мерено според парите за реклама го претстави новиот SsangYong Korando во Женева.

Не една, туку две премиери на SsangYong во Швајцарија. Покрај продолжената изведба од пикапот Musso, кој исто така е свеж на европскиот пазар, првпат пред светот се појавува новата генерација на СУВ-моделот од компакт класата Korando. Моделот е веќе во четврта генерација, става нагласок на спорт, а во исто време оддава и робусност. Има повеќе простор во кабината и нови системи за асистенција. Чисти мотори, исто така.

SsangYong е во моделска офанзива: Во 2017 година пристигна Rexton, лани Musso, сега Korando

Новиот Korando е подолг и поширок, а понизок од претходникот. Дизајнот се раководи според концептот SIV-2 од 2016 година. Багажникот стандардно собира 551 литри, максумумот се 1.248 литри. Инфо-забавните системи се поврзуваат со мобилен телефон, средишниот дисплеј досега до 8 инчи. Во поопремените изведби се нудат и дигитални инструменти.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Од системите за асистенција, SsangYong нуди од радарски темпомат до предупредување за возило од попречен правец при излегување наназад, секако вклучувајќи и самостојно запирање при опасност од судир.

Недостига хибриден погон, но затоа се најавува изведба со погон само на струја

Под хаубата работи нов 1,5-литарски турбо бензинец со директно впрскување и 163 КС, или 1,6-литарски дизел со 136 КС. Како алтернатива за шестстепениот мануелен менувач се нуди автоматик со шест степени. Верзиите со погон напред поседуваат и систем старт-стоп.

Скромно се најавува и електрична верзија на Korando. Актуелниот модел на германскиот пазар стартува од околу 20.000 евра.

New photo by Automedia MK / Google Photos

SsangYong Korando во комплетно ново издание во Женева

SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“

SsangYong со седумгодишна гаранција на британскиот пазар

SssangYong го враќа носорогот во понудата

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
47 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format