164
22 shares, 164 points

Корејскиот специјалист за теренци ќе претстави концептно возило со електричен погон на салонот во Женева. SsangYong e-SIV го прикажува изгледот на следната генерација на Korando.

SsangYong веќе го претставува својот петти концептен автомобил со погон на струја. На салонот во Женева пристига e-SIV, како теренец од компакт класата. Според корејскиот производител, станува збор за стратешки модел кој прикажува како во иднина ќе функционираат електричниот погон, конективноста и автономното возење во моделите на марката.

Кратенката e-SIV доаѓа од Electronic Smart Interface Vehicle. Неколку решенија за поврзување со мобилни уреди и системи за асистенција од концептниот автомобил ќе бидат применети во следните генерации модели на SsangYong.

Дизајнот речиси стопроцентно го прикажува изгледот на новиот Korando. Концептниот теренец е долг 4,46 метри, широк 1,87 и висок 1,63 метар, со меѓуоскино растојание од 2,67 метри. За погон служи електромотор со моќност од 140 киловати, односно 190 КС. Батеријата се полни до 80% за 50 минути, нејзиниот капацитет е доволен за досег до 450 километри. Крајната брзина е ограничена на 150 километри на час.

SsangYong e-SIV е петтиот концептен автомобил со електричен погон од „корејскиот Land Rover“, по KEV1 во 2010, KEV2 (2011), e-XIV (2012) и Tivoli EV-R од салонот во Женева пред две години.

Јужна Кореја е светски шампион во субвенционирање на електричните автомобили

Париз 2016: SsangYong најавува луксузен теренец

SsangYong Tivoli е големото изненадување меѓу кросоверите


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
22 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format