136
18 shares, 136 points

Ниту еден спој повеќе не звучи необично. Теренец може да биде спортски, а спортски теренец може да биде со погон на струја. Холандскиот Spyker наскоро ќе му се спротивстави на Tesla Model X.

За холандскиот производител Spyker повторно се зборува на автомобилската сцена. Ексклузивната мануфактура наводно подготвува спортски теренец со електричен погон и тој би бил подготвен за премиера кон крајот на годинава, на салонот во Лос Анџелес во ноември. Покрај верзијата со електричен погон ќе се нуди и изведба со бензински мотор. Имајќи ги во предвид стандардите на Spyker, бензинецот најверојатно ќе биде дванаесетцилиндарец.

Концептот D8 Paris-to-Peking беше прикажан во Женева во 2006, во чест на историскиот триумф на Spyker на релито Париз-Пекинг во 1907 година
Концептот D8 Paris-to-Peking беше прикажан во Женева во 2006, во чест на историскиот триумф на Spyker на релито Париз-Пекинг во 1907 година

Овие и уште многу детали остануваат да се откријат до премиерата во ноември. Најавата за спортски теренец од Spyker не е изненадување. Холанѓаните уште пред десет години го изработија концептот D8 Peking-to-Paris, кој не доживеа да биде реализиран во конечен производствен модел. Но, времињата се менуваат. Пазарот за ексклузивни спортски теренци штотуку се отвора.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format