Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Пазар

Шпанците се придружуваат во отсакувањето на дизелот

Продажбата на дизели опаѓа, но целиот пазар е во пораст; Најпродаван модел во првото тромесечје е Seat Leon, најпродавана марка кај Шпанците повторно е Seat


Notice: jannah_get_ajax_loader е застарен уште од верзијата 2.1.0! Наместо него користете го tie_get_ajax_loader(). in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3840

На шпанскиот пазар во март се продадени 128.175 автомобили и тоа претставува раст од 2,1 проценти во споредба со истиот месец лани. Според здружението на трговци со автомобили, растот во продажбата е постигнат вештачки и се должи на тоа што повеќето дилери, пред завршетокот на месецот сами си ги регистрирале автомобилите, за да прикажат подобри резултати пред производителите.

Огромен пад се случил во продажбата на дизел автомобили. Во минатиот месец се продале 27% проценти помалку возила со дизел мотор отколку лани во март. Уделот на дизелите сега изнесува 35,9%, што е голема разлика во споредба со 49,8% лани. Купувачите очигледно се префрлуваат на возила со бензински мотор, коишто учествувале со 59,3% во продажбата во март. Продажбата на плагин-хибриди и електрични автомобили учествува со 5,5 проценти.

Домашниот Seat повторно е најпродавана марка кај Шпанците

Меѓу марките во март води Volkswagen, и покрај благиот пад во продажбата. Втор е Renault, којшто исто така бележи пад (-4,7%), третото место му припаѓа на Peugeot со продажба зголемена за 10% во споредба со ланскиот март. Nissan падна на 4-то место, поради тоа што растот од 6,7 проценти е помал во споредба со Французите. Домашната марка е петта во март, со плус 3,4 проценти, но затоа е на лидерското место по првите три месеци од годинава. Во табелите подолу ги објавуваме 10-те најпродавани марки и модели за периодот од јануари до март.

Најпродавани марки и модели во Шпанија

Топ 10 марки во првото тромесечје од 2018

SEAT

28.312

VOLKSWAGEN

26.332

PEUGEOT

24.571

OPEL

23.626

RENAULT

22.712

NISSAN

19.083

CITROEN

17.601

FORD

17.124

TOYOTA

17.013

AUDI

16.685

Топ 10 модели во првото тромесечје од 2018

SEAT LEON

9.571

SEAT IBIZA

9.483

NISSAN QASHQAI

8.554

VOLKSWAGEN GOLF

7.887

FIAT 500

7.700

DACIA SANDERO

7.447

VOLKSWAGEN POLO

7.241

CITROEN C4

7.200

OPEL CORSA

6.729

RENAULT CLIO

6.684

 

  Од „егзотичните“ продажби, од јануари до март има продадено 2 возила Aston Martin, дури 18 „парчиња“ Ferrari, само два автомoбила Lamborghini, 12 автомобили Bentley, по еден Lotus, McLaren и Rolls-Royce, а има и три возила Morgan.

  Во првото тромесечје се продадени вкупно 340.311 патнички автомобили, за 10% повеќе отколку во истиот период лани. Пазарните експерти очекуваат годинава во земјата да се продадат 1,3 милион автомобили.

  Ознаки
  loading...

  Слични објави

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Откриен е Adblock

  Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

  Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730