139
22 shares, 139 points

Новата генерација на Skoda Rapid Sportback и официјално ќе биде биде преставена пред крајот на годинава. Концептниот Skoda Vision RS од салонот во Париз верно го прикажува изгледот на идниот „чешки голф“

Skoda дури пред седум години ја пополни празнината меѓу Fabia и Octavia со нов модел, кој според димензиите беше блиску до Golf. Прво беше претставена лимузинската изведба на Rapid, потоа следеше комбито Sportback. Со техниката и со опремата, Rapid беше поблиску до Fabia, отколку до Octavia – и подалеку од Golf.

Додека концептниот Skoda Vision RS ги привлекува погледите на посетителите на салонот во Париз, од менаџментот на чешката марка потврдија дека сериската верзија на моделот што го најавува концептот – Rapid Spaceback – ќе биде претставена уште пред крајот на годинава. Можно е новиот модел да се појави само под името Spaceback и само со комбилимузинска каросерија со поет врати, затоа што Skoda ја укинува лимузинската изведба.

Многу простор и достапна цена како кај претходникот, но сега и изглед во стилот на Skoda Vision RS

Основата ја нуди платформата MQB, понудата од погонски единици ќе покрива дијапазон од „бензински“ 84 КС до „дизелски“ 150 КС. Новиот Spaceback ќе привлекува купувачи со истите начела како претходникот: Компактни димензии на каросеријата, многу простор во кабината. На тоа ќе се надоврзе и најширока понуда од системи за асистенција. Достапна цена и пристојно ниво на опрема, исто така.

skoda vision rs paris-sneak-preview

Од чешката марка нагласуваат дека „клиентите ќе го ценат автомобилот првенствено поради впечатливиот надворешен и внатрешен дизајн.“ Тоа не беше случај со постоечкиот модел. Концернот беше внимателен да не се загрози позицијата на Volkswagen Golf. Се покажа дека тоа беше сосем непотребно.

Skoda Vision RS најавува возбудлива идна генерација на Spaceback

Чесите се противат Skoda Superb да се пресели во Германија

И Папата се вози во Skoda

Skoda Fabia со нови светла и без дизел мотор во понуда


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
22 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format