153
26 shares, 153 points

Чешките синдикати се противат на идејата, дел од продукцијата на знаменосецот Skoda Superb да се пресели во Германија

Во концернот Volkswagen повторно се разговара за преселување на дел од производството на топ-моделот на чешката марка во Емден, Германија. Чешкиот синдикат категорично отфрла секаква можност за преселување на продукцијата на Skoda Superb надвор од земјата. Тоа беше објавено и официјално на нивната вебстраница.

Фабриките на Skoda повеќе немаат капацитет да го покријат големиот пазарен интерес за чешките модели. Подолго време се бара најсоодветен начин за надминување на проблемот, со когошто бараншата долго време се немаше соочено. Во меѓувреме се најде решение за компактниот СУВ-модел Karoq, којшто дополнително ќе се произведува во Германија, во погоните за монтажа на Volkswagen во Оснабрик. Други промени во моментов не се планираат.

Логиката со Skoda Superb е јасна: Колку е поскап моделот, толку е поголем и профитот

По три децении под покривот на германскиот концерн, Skoda се претвори во вистински златен рудник. Чешката марка лани му донесе поголем профит на Волфсбург, отколку премиум марката Audi. Дел од моделската продукција на Skoda веќе е преселен во Германија.

Новиот Superb е најдобриот модел во историјата на чешката марка и актуелен врв во најголемата моделска офанзива на Skoda

Синдикатот не дозволува истото да се случи и со знаменосецот Skoda Superb, затоа што „тој претставува дел од генетскиот код на марката.“ Но, побуната повеќе има финансиски карактер. Чешката фабрика не сака да го изгуби профитот што го постигнува со популарниот модел, кој завлегува и во повисоките ценовни подрачја.

Superb моментно се произведува во Квасини, заедно со теренските модели Karoq и Kodiaq. Во фабриката се произведува и Seat Ateca, којшто е идентичен со Karoq.

И Папата се вози во Skoda

Skoda Fabia со нови светла и без дизел мотор во понуда

Прашај ја Skoda колку е полн резервоарот

Kodiaq, Karoq, Kamiq: Третиот СУВ на Skoda е за Кина

Работниците во Skoda бараат двоцифрено покачување


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
26 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format