145
25 shares, 145 points

Чешкиот синдикат го заострува тонот во преговорите со управата на производителот на автомобили. Последната понуда од менаџментот на Skoda е неприфатлива за синдикатот на металските работници.

Како што објавија чешките медиуми, синдикатот го откажал постоечкиот договор за дополнителна работна смена меѓу петок и сабота во матичната фабрика на Skoda во Млада Болеслав. Покрај тоа, претставниците на работничките права се закануваат и со укинување на останатите анекс договори за дополнителни работни смени

Просечната бруто плата на работниците во Skoda изнесува 1.600 евра

Синдикатот бара покачување на платата од 14 проценти во период од дванаесет месеци. Според информациите на домашните медиуми, Skoda понудила зголемување од 10 проценти и исплата на еднократен бонус во висина од 200 евра. Просечната бруто плата на работниците во Skoda изнесува околу 1.600 евра.

Skoda имаше рекордна година лани, со повеќе од 1,2 милион продадени возила. Најпродаван модел е Octavia. Освен во матичната фабрика во Млада Болеслав, Skoda произведува на уште две локации во земјата, а има погони и во Русија и Кина, од кадешто се покриваат локалните пазари.

Skoda планира да отвори уште една фабрика

Вработените во Hyundai во страв од електричните автомобили

Тест: Skoda Kodiaq 2.0 TDI DSG 4×4 Style

Кина останува најголем пазар за Skoda


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
25 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813