136
32 shares, 136 points

Чесите стартуваат со нов модел кој според бројките од продажбата и влијанието врз имиџот на марката може да ја достигне Octavia. Во следниот петок, во Израел има премиера новата Skoda Scala, наследничка на Rapid

Во следниот петок, Skoda ќе одржи светска презентација на новата Scala во Тел Авив, Израел. За уште еднаш да укаже на важноста на пристигањето на овој модел, чешката марка однапред го открива изгледот на внатрешноста. Моделот кого што сцената речиси едногласно го прогласи за „чешкиот голф“, пристига со нов стил на каросерискиот дизајн, со повеќе емоции, со функционалност којашто е составен дел од имиџот на марката, и со свежа технологија.

Skoda Scala 4am#

Шемата на кокпитот е сменета целосно во споредба со постоечките модели, што се темели на воведувањето на голем средишен дисплеј. Со пречник до 9,2 инчи, Skoda Scala ќе нуди најголем дисплеј во класата, за ракување со функциите кои досега се вклучуваа преку класични прекинувачи.

Skoda Scala мора да се избори за внимание кога целата сцена е посветена на СУВ-манијата

Дури и полето за ракување со климатизацијата и вентилацијата е сведено на минимум. Се забележуваат и нови материјали и бои во арматурната табла и целиот кокпит, но и алкантара во комбинација со кожа на седиштата. Последново укажува на тоа дека Skoda Scala ќе покрива широк ценовен сегмент, а со тоа и широк круг на купувачи, веројатно во уште поголем распон отколку Octavia. И во таа смисла, наследничката на Rapid и Rapid Spaceback е „голф“.

Skoda Scala 3am#

Помош при паркирање и можност за избор на програми за возење ќе бидат на списокот на опции или стандард во топ-моделските изведби. Skoda не воведува само оптички, туку и „хаптички“ квалитети – тоа е поимот за чувството што се стекнува при допирање одреден материјал или површина. Арматурната табла и панелите во предните врати се обложени со слој од мека пена, со нова површинска структура.

Останатите детали околу моторите, опремата, цените и датумите на почеток на испорака ќе бидат познати при премиерата на 6-ти декември.

[FAG id=35727]

Skoda Scala пристига во првото полугодие од 2019

Rapid станува Skoda Scala и вози самоуверено во класата на Golf

Skoda Fabia во моделска изведба меѓу комби и СУВ

Четири пумпи имаме, фали уште Skoda Citigo на метан


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
32 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *