152
91 shares, 152 points

Рекорд во фабриката на Skoda во Квасини. Од погоните кадешто се произведуваат моделите Superb, Kodiaq и Karoq, првпат излегоа повеќе од 300.000 возила за една година. Наскоро стартува плагин-хибриден Superb, а во 2023 година се сели и VW Passat

Skoda лани постигна производствен рекорд во фабриката во Квасини. Првпат се произведоа повеќе од 300.000 возила. Тоа се погоните од кои излегуваат моделите Superb, Kodiaq и Karoq. Чешката фабрика моментно се подготвува за модели со електрифицирана погонска спрега.

Квасини вработува околу 9.000 лица, со што се вбројува меѓу најголемите работодавци во регинот на Храдец Кралове. Модерниот погон дозволува продукцијата постојано да се оптимира, со цел да се постигне максимална искористеност. Големиот Kodiaq, на пример, покрај тоа што се произведува на сопствена лента, по потреба може да се произведува дополнително и на лентата за Skoda Superb.

Подготовувајќи го производството за новите СУВ-модели, чешкиот производител вложи единаесет милијарди круни, односно околу 430 милиони евра, во фабриката со 80-годишна историја.

Подоцна во текот на годинава ќе започне и производството на Skoda Superb со плагин-хибриден погон. Од 2023 година, во Квасини ќе се пресели и продукцијата на VW Passat.

Skoda Kamiq скроен по мера и со опција за метан

Skoda Vision iV прикажува сосем различна внатрешност

Skoda Scala стартува со продажба во Германија: Почеток од 17.350 евра

Тест: Skoda Fabia 1.0 TSI Ambition


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
91 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

2 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format