за

Skoda продолжува со производство на батерии за електрични автомобили

Во матичната фабрика на Skoda во Млада Болеслав повторно се произведуваат и високонапонски батерии за електрични автомобили, кои се вградуваат во Superb iV и во други модели со плагин-хибриден погон од целиот концерн Volkswagen.

Во историското седиште на Skoda во Млада Болеслав продолжува монтажата на високонапонски батерии кои се вградуваат во моделите со плагин-хибриден погон од повеќе марки и модели од целиот концерн Volkswagen, вклучувајќи го секако и Superb iV. Овој чекор е дел од планот за продолжување со производството, откако фабриките на чешката марка мируваа пет недели поради корона-кризата.

За гарантирање на здравјето на вработените, воведени се повеќе од 80 единечни мерки на работните места. Мерките важат во производствените хали, исто како и во канцелариските и сите заеднички простории во кругот на фабриката. Денес е четврти ден откако Чесите на 27-ми април ги вратија во погон своите три фабрики во земјата.

Батериските системи се монтираат на посебна производствена лента, се тестираат и се полнат пред вградувањето. Во овој оддел работат околу 200 лица. Планот е капацитетот да почне да се зголемува уште во текот на годинава. Во производството учествуваат и 13 роботи Kuka, со носивост меѓу 210 и 500 килограми, кои ги подигнуваат тешките батерии.

Млада Болеслав произведува батерии уште од септември лани. Тие се вградуваат во моделите со плагин-хибриден погон од марките Skoda, Seat, Audi и Volkswagen, кои ја користат платформата MQB. Од септември, во Чешка се произведува и Skoda Superb iV, со погонската техника од Passat GTE.

Бројки и факти за Skoda Octavia: 46 држави, 20 сензори, пет фабрики

Skoda Octavia

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Сервисите на Toyota победија на тестовите на германскиот Ауто Билд

Сервисите на Toyota победија на тестовите на германскиот Ауто Билд

Ford Puma_Titanium_X

Кои се конкурентите на Ford Puma?