121
19 shares, 121 points

Skoda во јануари испорачала 103.800 возила на светскиот пазар, што е за 10,7% повеќе отколку во првиот месец лани и историски рекорд за чешката марка. Повеќе од една третина од продажбата (38.600 возила) е постигната во Западна Европа, со раст од 13%, при што само во Германија, којашто е најголем европски пазар за марката, продадени се 12.800 возила (+14,4%).

Централна Европа има 18.700 нови возила од марката Skoda или 12,3% повеќе отколку во ланскиот јануари. Чешка, како домашен пазар, регистрирала 8.600 нови возила (+12,1%). Двоцифрен пораст има во Словачка (1.800 возила; +20,8%), Унгарија (1.100 возила; +19,2%) и Словенија (700 возила; +17,6%). Огромен напредок бележи и Хрватска, кадешто се продале 500 возила или 101,2% повеќе отколку лани.

Во Источна Европа, испораките пораснале за 15%, на 2.800 возила. Романија е најголем пазар со 800 возила (+15,1%), исто толку возила се продадени и на Балтикот (+43,8%), а солидно напредува и Бугарија, со 300 возила и плус од 27,4 проценти. Во Русија, Skoda има продадено 4.500 возила во јануари (+26%).

skoda prodazba januari grafika

Најголемиот пазар за Skoda во светот, Кина, во јануари забележал пораст од пет проценти, со вкупно 31.500 испорачани возила. Добро се развиваат и пазарите во Индија (1.300 возила; +13,8%) и во Турција (1.600 возила; +22 проценти).

Skoda Octavia на метан со попуст од 7.000 евра во Германија

Тест: Skoda Kodiaq 2.0 TDI DSG 4×4 Style

Во Словенија и Хрватска возат 1.000 електрични автомобили


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

121
19 shares, 121 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743