136
18 shares, 136 points

Не беше случајност тоа што Skoda пред една година ја одржа светската премиера на Scala токму во Израел. Чесите ја имаат најпродаваната европска марка во земјата и се четврти на пазарот. Во првите девет месеци од годинава, Skoda извезла 16.700 автомобили во Израел.

Само во септември, продажбата се зголемила за 34,5 проценти во споредба со истиот месец лани, на 1.100 возила. Skoda постигнува голем успех во делот на возните паркови. Покрај многубројни банки, трговски мрежи и телекомуникациски компании, во чешките модели веруваат и израелските министерства, како и други државни институции. Секако дека возилата се популарни и во такси службата.

Skoda уште во почетокот на 1990-те години ги извезуваше Favorit и комбито Forman во Израел. До денес, посестринската марка на Volkswagen испорачала вкупно 231.700 возила во земјата. Моментно е најпродавана Octavia, по неа се Kodiaq и Karoq.

Во септември, најпродавана марка во земјата беше Toyota, со пазарен удел од 15,3% и раст во продажбата од близу 40 проценти.

Тест: Skoda Scala 1.0 TSI 115 Ambition


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *