132
42 shares, 132 points

Откако Skoda Kodiaq ја доби спортската ознака RS, заедно со спортската „содржина“, сега следи изведбата за порелаксираните возачи. Во верзијата со иниџијалите на основачите Лорин и Клемент, Kodiaq L&K лесно достига 50.000 евра. Само малку опции остануваат за доопремување

Skoda ја збогати моделската понуда во семејството на големиот теренец Kodiaq со врвно опремената верзија L&K, означена според иницијалите на основачите Лорин и Клемент. Изборот од мотори стартува со 1,5 TSI со 150 КС и автоматско исклучување цилиндри и завршува со топ-дизелот 2.0 TDI со 190 КС. Сите изведби, освен дизелот со 150 КС, стандардно располагаат со седумстепен менувач со двојна спојка DSG.

SKODA_KODIAQ_L&K 3am#

Тоа што посебно ги издвојува традиционалните модели Laurin & Klement е опремата. Kodiaq доаѓа стандардно опремен со диодни светла со адаптивна функција, камери за преглед во 360 степени и прогресивно управување. Ценовникот за германскиот пазар стартува од 40.090 евра за бензинецот.

Само избрани материјали за „историската“ верзија на Skoda Kodiaq

Во престижниот пакет опрема спаѓаат уште алу-бандажи од 19 инчи, елоксирани кровни шини, затемнети задни стакла и диодни задни светла со изглед на кристал. Внатрешноста пречекува со специјален кожен пакет L&K во црна или беж боја, диодно амбиентално осветлување и украсни панели во сјајна црна боја, исто така единствени за верзиите L&K.

SKODA_KODIAQ_L&K 5am#

Двозонска автоматска клима се подразбира, исто како и греење и електрично местење на предните седишта, вклучувајќи меморија. Електромотори помагаат и при ракувањето со задниот капак. Аудиофилско озвучување со девет звучници, сабвуфер и дигитална еквилизација од Canton е вклучено во пакетот, заедно со инфо-забавен систем Bolero, со дисплеј од 8 инчи и говорни команди. SmartLink овозможува универзално поврзување со Android Auto и Apple CarPlay. На располагање стои и индуктивно полнење телефон.

SKODA_KODIAQ_L&K 6am#

Системите за асистенција во меѓувреме се одомаќија во сите класи и сегменти, а и возачите ги сакаат – барем дел од нив. Skoda Kodiaq L&K поседува систем за следење лента, следење на мртвите агли, помош при излегување од паркинг, приспособлив темпомат до 160 km/h, самостојно запирање и поаѓање во колона, спомнатиот систем камери за 360 степени и паркинг сензори напред и назад.

SKODA KODIAQ L&K – мотори и цени (германски пазар)

SKODA_KODIAQ_L&K 4am#

1,5 TSI ACT DSG 110 kW (150 КС) 7-степен-DSG 40.090 EUR

1,5 TSI ACT 4×4 DSG 110 kW (150 КС) 7-степен-DSG 42.090 EUR

2,0 TDI SCR DSG 110 kW (150 КС) 7-степен-DSG 42.590 EUR

2,0 TDI SCR 4×4 110 kW (150 КС) 6-степен, ман. 42.790 EUR

2,0 TDI SCR 4×4 DSG 110 kW (150 КС) 7-степен-DSG 44.590 EUR

2,0 TDI SCR 4×4 DSG 140 kW (190 КС) 7-степен-DSG 45.990 EUR

Skoda Fabia 10 TSI Ambition test
Погледнете го тестот што неодамна го извозевме со Skoda Fabia во освеженото моделско годиште, со 1.0 TSI со 95 КС и мошне богата опременост

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
42 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *