133
29 shares, 133 points

Кина е единствен пазар што ќе нуди четири СУВ-модели на Skoda. Специјално за најголемиот пазар на чешката марка е развиена купе-изведба од големиот теренец на Чесите. Skoda Kodiaq GT ќе биде локален знаменосец и главен носител на имиџот на марката

Чешкиот производител го навести изгледот на идниот Skoda Kodiaq GT со неколку скици. Купе-изведбата од големиот СУВ ќе биде новиот знаменосец на марката – на кинескиот пазар. Моделот ќе се продава само во Кина. Тоа е привилегија на најголемиот пазар во светот, кој единствен ќе има четири СУВ-модели на Skoda во понудата: Kamiq, Karoq, Kodiaq и Kodiaq GT.

Skoda Kodiaq GT ќе биде знаменосец и носител на имиџот на марката во Кина

Закосениот покрив му дава спортски-динамичен профил на Skoda Kodiaq GT. Разликата во споредба со стандардниот модел се сведува главно назад. Покривот почнува да се спушта веднаш зад предните врати и преоѓа во закосен заден капак. Skoda го опишува Kodiaq GT како свое прво купе-СУВ, што логично укажува дека наскоро пристига придружба.

Skoda Kodiaq GT 1

Кина е најголем автомобилски пазар во светот, но и најголем пазар за Skoda. Како дел од стратегијата до 2025 година, Чесите моментно вложуваат многу во електричниот погон и дигитализацијата, но и во проширувањето на понудата од СУВ-модели. Skoda веќе има еден ексклузивен модел за кинескиот пазар, компактниот Kamiq. Појавувањето на Kodiaq GT сепак е многу поважно за марката, затоа што големото СУВ-купе носи повеќе профит и го полира имиџот на марката.

Skoda Kodiaq GT 3

При државната посета на кинескиот претседател Кси Јинпинг во 2016 година, чешкиот производител потпиша спогодба да вложи над две милијарди евра во проширувањето на понудата од СУВ-модели, но и на модели на Skoda со алтернативен погон.

Skoda Vision RS станува сериски модел уште годинава

Шкодо, постои ли нешто што не си произведувала?

Skoda планира да отвори уште една фабрика


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

133
29 shares, 133 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format