154
58 shares, 154 points

Skoda Kamiq пристига како трет модел во СУВ-семејството на Чесите, како основа пред Karoq и Kodiaq. Со стилот ќе биде по малку поразлично. Најмалечкиот модел ќе биде најголемиот во поглед на дизајнот.

Производителите обично предизвикуваат огромна врева кога најавуваат трендовски кросовер во ценовно најдостапниот сегмент, прикажувајќи студија, која навистина сите ги остава без здив – или барем со насмевка. Но, кога автомобилот ќе се појави во серија, од спектакуларниот стил не останало ништо. Најмалечките кросовери кои се обраќаат на публиката што е најмногу гладна за стил, излегуват со најмалку стил. Ова огрдување има своја причина. Треба да се заштитат поголемите (и поскапи) модели.

Може ли Kamiq да предизвика одушевеност со стилот како што тоа уште му успева на Nissan Juke?

И повторно, Skoda. Чешката марка, која многупати досега се покажала како пионер, продолжува со улогата. Новата Skoda Kamiq го презема стилот на студијата X-Vision и дефинитивно настапува со еден од највпечатливите и најпрепознатливи стилови меѓу градските кросовери. Kamiq може да биде новиот Juke. Автомобилот за јавноста уште е достапен само преку скици и цртежи, но веќе е очигледно дека Чесите се горди на својот следен „K_q модел.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Светлата дефинитивно се најпрепознатливиот детал, со изротирани места. Дневните диодни светла се тенки и издолжени, поставени над главните светла, а овие пак се маргинализирани и одвај забележиви. Уште еден препознатлив белег е широката маска со двојни ребра, какви што се типични за СУВ-моделтие на Skoda. Отстрана се забележуваат високата позиција на хаубата и спортската линија на каросеријата. Задните светла задолжително прикажуваат светлечка шема во форма на потковица, но и тие ќе бидат поразлични од останатите модели. По пример на Scala, моделското име ќе биде испишано со одвоени букви на задниот капак.

Премиерата на Skoda Kamiq е во почетокот на март, на салонот во Женева.

Оваа Skoda Octavia возеше пред 60 години

Skoda Kamiq им се придружува на T-Cross и Arona

Skoda Scala стартува со продажба во Германија: Почеток од 17.350 евра

Кој вели Skoda е (само) чешка марка?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
58 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format