126
18 shares, 126 points

Skoda сака да комуницира директно со возачите. Пакетот за конективност Care Connect отсега овозможува и говорно командување Amazon Alexa, со компатибилност за паметен дом. Преведено „на кирилица“, тоа значи дека сопственикот може од која било локација да повикува информации од возилото. Alexa дава информации за извозените километри, за преостанатиот досег и други услуги на Skoda Connect. Новата функција засега е достапна само во Велика Британија и Германија. По завршувањето на пилот фазата, говорното командување ќе биде достапно и во други земји.

Може да замислите сценарио за прашањето: „Skoda, каде си паркирана?“

Говорните команди се вклучуваат едноставно. Корисниците на Amazon, кои поседуваат звучник Echo или имаат Alexa на својот мобилен, потребно е да ја симнат Alexa Skoda Connect Skill и да ја поврзат со својот профил на Skoda Connect. Кога автомобилот ќе се поврзе на мрежата, возачот може од која било оддалеченост да дознае дали се затворени прозорците и заклучени вратите, кога е следниот сервис, за уште колку километри има гориво во резервоарот и многу друго. Командите се едноставни: „Дали автомобилот е заклучен… колку е просечната потрошувачка на последното возење … каде е паркирано возилото?“

Пакетот за конективност Skoda Connect е стандардна опрема во сите моделски серии, освен во Citigo, но останува привилегија само за поголемите пазари. Корисниците имаат можност, на пример, поставената рута до некое одредиште да ја префрлат од својот десктоп во возилото. За некои од услугите е потребно да се плати претплата по одреден гратис-период или истите се достапни само на одредени пазари и само во комбинација со ставки од дополнителната опрема. Дигитализацијата и конективноста се дел од стратегијата 2025 на Skoda.

Kodiaq, Karoq, Kamiq: Третиот СУВ на Skoda е за Кина

Skoda планира да отвори уште една фабрика

Вака изгледаа теренците на Skoda пред 70 години

Кина останува најголем пазар за Skoda

Skoda Octavia на метан со попуст од 7.000 евра во Германија

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

126
18 shares, 126 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813