181
23 shares, 181 points

Skoda беше задолжена за превозот на ѕвездите на Европските филмски награди. За одбележување на својата 120-годишнина, чешката марка обезбеди и неколку историски возила, вклучувајќи автобус од 1960-те.

Синоќа во Берлин се доделуваа Европските филмски награди, а филмофилите сигурно го забележаа и присуството на автомобилите од марката Skoda на овој важен настан за европскиот филм. Чешката марка обезбеди возен парк од дури 35 возила за превоз на филмските ѕвезди, вклучувајќи го и олдтајмерот Skoda Superb од 1935 година, и секако, автобусот од 1962 година, кој му даде посебна ретро-нота на настанот.

Автобусот олдтајмер на Skoda од 1962 година на синоќешното доделување на 28-те Европски филмски награди во Берлин
Автобусот олдтајмер на Skoda од 1962 година на синоќешното доделување на 28-те Европски филмски награди во Берлин

Што се однесува до кинематографската страна, од шесте филмови што се пласираа во финалето, жирито на Европската филмска академија се реши за драмата „Youth“. Неизвесноста за гостите и особено за номинираните во 20-те категории на Европските филмски награди траеше до самата завршница. Уште во предвечерието беа познати носителите на почесните награди: Кристоф Валц, Шарлот Ремплинг и Сер Мајкл Кејн. Последните два актери ја добија и наградата за најдобра европска актерка, односно актер.

Skoda се погрижи гостите да пристигнат со стил до црвениот тепих пред домот на берлинскиот фестивал. Во чест на одбележувањето на 120-годишнината на чешката марка, дел од гостите добија и специјално патување низ времето, со оригинален олдтајмер автобус на Skoda од 1962 година. Ѕвездите од филмовите „Victoria“, „Summer Downstairs“ и „Rams“ пристигнаа на вечерта во овој уникатен ретро-стил.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

181
23 shares, 181 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format