137
18 shares, 137 points

Продажбата на комби изведбата од новата Octavia уште не земала замав, а веќе следува првиот успех. Skoda освои повеќе бодови од комбито од класата C на Mercedes на тест во Германија.

Со четири ипол од максимални пет ѕвездички, Octavia Combi е победник во споредбениот тест со моделот T од класата C на Mercedes, кој тестот на германскиот магазин Auto Bild го заврши со четири ѕвездички. Чешкото комби победи и во категоријата на практичност, каде што се оценуваат лесниот пристап, правилната положба при седење, кругот на вртење, приспособливоста на кабината и ракувањето во целина.

Магазинот Auto Bild ја оцени позитивно искористеноста на просторот и подобрата просторна понуда на задната клупа, како и во багажникот. Пофалби добија динамичното, а сепак комфорно возење, како и за еден литар пониската потрошувачка на гориво на Octavia Combi 1.8 TSI со 180 КС, во споредба со C 200 T со 184 КС. Притоа, цената на народната марка Skoda е за околу 12.000 евра пониска отколку на престижниот Mercedes.

Резултатот од тестирањето сепак нема да ги наведе традиционалните купувачи на марката со ѕвездата да се префрлат во салоните на Skoda, но во секој случај говори добро за чешката марка.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format