130
18 shares, 130 points

Тролејбусите веќе со децении се дел од секојдневието во многу градови низ светот. Гигантот Siemens има нова идеја – жичници да се постават по автопатиштата во САД, за погон на камиони.

Гигантот во електроиндустријата Siemens уште пред две години спроведе тест проект во којшто покри дел од автопатот во близина на Берлин со жичници, од кои што камионите преку „трола“ се снабдуваа со струја за погон. Следниот проект ќе биде со многу поголем обем, на тест патека во Карсон, во близина на Лос Анџелес. Четири камиони со вградена трола од средината на 2015 година ќе започнат едногодишен тест проект, којшто има за цел да се утврди какво влијание ќе има преоѓањето на погон на струја врз еколошката состојба во регионот. Камионите поседуваат хибриден погон и при излегување од патиштата што се опфатени во проектот ќе можат да користат класично гориво.

Пристаништата во Лос Анџелес и Лонг Бич се во потрага по соодветен систем за транспорт без емисија на издувни гасови, на делница во должина од околу 30 километри. Обете пристаништа се наоѓаат во близина на тест-патеката на одредена делница од автопатот. Според Siemens, нивниот систем е совршен за покривање на вакви куси делници на коишто е потребно да се намали емисијата на штетни гасови од возилата со конвенционален погон.

Во 2012 година, Siemens покри делница во должина од 1,2 километар на автопатот северно од Берлин со систем за снабдување со струја преку троли, во рамките на проектот eHighway. Идејата во возилата да се вгради електромотор и истите да се движат по пример сличен со возовите воопшто не е нова. Градските автобуси во Швајцарија, Италија и Франција претежно го користат системот со трола, односно функционираат како тролејбуси. Во Скопје исто така неколку пати се спомнуваше идејата за воведување на тролејбуси, но нејзината реализација е многу далеку.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
18 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format