152
21 shares, 152 points

Shell планира да изгради преку 10.000 нови станици за гориво до 2025 година. Половината од новоотворените станици ќе располагаат со продавница. Со ова проширување на мрежата, нафтениот гигант очекува дополнителна заработка од најмалку 1,5 милијарда долари на годишно ниво.

Компанијата има големи очекувања од огранокот што е задолжен за бизнисот со станиците за точење гориво и продавниците. Преку зголемувањето на бројот на локации што го носат логото на Shell, британско-холандската нафтена компанија (целосното име е Royal Dutch Shell) сака да ја искористи репутацијата на брендот.

Мрежата на Shell моментно се состои од 44.000 станици за гориво. Половината од новите станици ќе се отворат на растечките пазари, односно во Кина, Мексико, Индија, Индонезија и Русија. Бизнисот со станиците за гориво и продавниците лани остварил заработка од 2,2 милијарди долари. Паралелно се планира и проширување на понудата од дигитални услуги, како и услуги за мобилност.

Shell се придружува во поставувањето полначи за електрични возила

Shell има замисла за градски автомобил на иднината

Shell развива штедлив градски автомобил

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
21 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813