Студии

Shell развива штедлив градски автомобил

Поранешен конструктор во McLaren и светски признат инженер за мотори работат на проект на штедлив градски автомобил, финансиран од гигантот Shell. Возилото ќе биде претставено веќе годинава.

Во соработка со Гордон Мареј, технички шеф во тимот на формула 1 на McLaren до 2006 година и дел од развојниот тим зад легендарниот McLaren F1, како и со инженерот за мотори Осаму Гото, нафтениот гигант Shell подготвува малечок градски автомобил со обичен мотор со внатрешно согорување, којшто би требало да биде претставен веќе во ноември годинава.

Тимот работи на едноставен и практичен градски автомобил, којшто ќе соединува лесна конструкција и аеродинамична форма на каросеријата, со погонски систем со врвна штедливост. Намера на тимот е воедно да развие автомобил што ќе се продава глобално, без разлика дали станува збор за индустриски најразвиените земји или за земјите во развој, каде штотуку претстои масовната моторизација.

Цртежот од раната фаза на развојот открива ултрамалечок автомобил со средишно вграден мотор
Цртежот од раната фаза на развојот открива ултрамалечок автомобил со средишно вграден мотор

На возилото работат три независни тимови: Фирмата на Гордон Мареј е задолжена за возилото, Geo Technology (Осаму Гото) работи на моторот, додека на Shell му припаѓа развојот на специјални средства за подмачкување. Shell во 2010 година веќе имаше соработка со Мареј, од којашто произлезе возилото T.25. Актуелниот проект практично е продолжување на развојот на овој автомобил, но со примена на новите технологии и искуства што се стекнати во меѓувреме.

Триото работеше заеднички и во 1988 година, на тркачките болиди во формула 1 за Аиртон Сена и Ален Прост, конкретно на моторите на Honda. Тимот на McLaren постигна победи на сите трки во сезоната, освен на една. Овој рекорд уште е ненадминат.

loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729