174
24 shares, 174 points

Shell станува дел од европската мрежа полначи за електрични возила Ionity, којашто ја основаа неколку автомобилски компании. Мрежата стартува со брзи полначи во десет европски држави, полнењето на батериите ќе трае само десетина минути.

Втората најголема компанија во нафтениот бизнис, британско-холандскиот Shell, се приклучува во мрежата од полначи за електрични возила Ionity. Четири производители на автомобили се здружени во поставувањето на станици за брзо полнење на територијата на Европа: Daimler, Ford, Volkswagen и BMW.

Пристапувањето на Shell не треба да изненадува, ако се има предвид дека нафтениот гигант во минатиот месец стана сопственик на најголемата европска мрежа од полначи за електрични возила NewMotion. Тоа е подготвителен чекор за преоѓање во ерата на чистиот погон, кога возилата на струја ќе ја преземат пазарната доминација над фосилните горива.

Shell ја става на располагање широката мрежа од станици и довербата кај клиентите, истото важи и за останатите нафтени компании

Веќе од крајот на следната декада се очекува повеќе европски држави да воведат строги ограничувања за возилата со погон на дизел или бензин, коишто ќе водат кон нивно истиснување од сообраќајот. Нафтените компании веќе се подготвуваат за пресвртницата, ставајќи ги на располагање својата широка инфраструктура, атрактивните локации, многубројните услуги и довербата кај клиентите.

Во рамките на мрежата Ionity, компанијата Shell ќе стартува со поставување полначи на 80 најголеми станици на автопатиштата. На секоја станица ќе има брзи полначи за најмалку шест возила. „Брзи“ значи дека полнењето на батериите ќе трае меѓу пет и десет минути, благодарејќи на високата моќност со којашто располагаат полначите на Ionity.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
24 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743