121
19 shares, 121 points

Од вкупната мартовска продажба, 190.000 возила им се испорачани на купувачите во Европа, што претставува раст од 3,4 проценти. Главната заслуга за тоа ја имаат големите европски пазари, а особено Италија (+9,9%), Франција (+8,6%( и Шведска (+11,9%). Наспроти тоа, домашниот пазар назадува, и во март се испорачани 54.400 возила, што е за 0,8% помалку отколку лани во март.

Пазарите во Централна и Источна Европа регистрирале 25.300 нови возила со знакот на Volkswagen. Тоа е зголемување од 14,6 проценти. Само во Русија се продадени 8.600 возила или за речиси една четвртина повеќе возила отколку лани.

Продажбата во САД расте како резултат од стартот на новите СУВ-модели на Volkswagen

Дилерите во Северна Америка пријавиле 50.500 возила (+5,2%). Само во САД, Volkswagen постигнал раст во продажбата од 17,8 проценти, со вкупно 32.500 возила, првенствено поради зголемениот интерес за СУВ-моделите. Една третина од продажбата во САД отпаѓа на новиот Tiguan, со 9.700 примероци во март. Позитивно реагира и Канада, со зголемување од 31,8 проценти.

На јужноамериканскиот пазар се продадени 41.100 возила во март (+6,6%). Бразил е најголем пазар во регионот, со 27.800 продадени возила (+8,4%). Продолжува и позитивниот тренд на најголемиот пазар на Volkswagen во светот, Кина. Таму во март се испорачани 269.500 возила или за шест проценти повеќе отколку во март лани. Најпродавани модели се Jetta, Lavida и Santana, додека најголемо процентуално зголемување има кај моделот Teramont.

Volkswagen ја раскина соработката со босанскиот добавувач

Volkswagen Touareg премиерно претставен во Кина

Volkswagen инвестира 340 милиони долари во теренецот за Америка

Повторно рација во седиштето на Volkswagen


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

121
19 shares, 121 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813