137
22 shares, 137 points

По две децении, од фабриката во Волфсбург повторно излегува модел од шпанската марка во концернот Volkswagen. Стартува производството на Seat Tarraco, покрај Tiguan и Touran

Со првиот примерок од Seat Tarraco, во во Волфсбург повторно се произведува модел од шпанската марка во матичната фабрика на Volkswagen. Компактниот СУВ е развиен и дизајниран во Марторел, покрај Барселона. Техничката основа ја обезбедува модуларната платформа за модели со попречно вграден мотор MQB. Тоа е истата платформа како кај Volkswagen Tiguan и Touran, поради тоа и производството се одвива на истата лента со овие модели.

Seat Tarraco Volfsburg 1

Целта со производството на модели од повеќе марки е да се зголеми ефикасноста на фабриката во Волфсбург, а со тоа и рентабилноста на марката Volkswagen. Ова е петти пат во матичната фабрика да се произведува модел од марка од концернот. Seat Arosa се произведуваше од крајот на 1996 до 1998 година. Историјата се навраќа уште подалеку, кога Audi 50 излегуваше од Волфсбург во периодот меѓу 1974 и 1978 година, а по него и Audi 80, меѓу 1994 и 1998, како и Audi 100, во периодот од 1993 до 1997 година.

Audi 50 беше идентичен со Polo, чиешто производство во Волфсбург започна во 1975 година. Моментно, производството на Polo се одвива во Памплона, Шпанија. Audi 50 и VW Polo беа први германски автомобили од градската класа, со попречно вграден мотор и преден погон.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
22 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format