120
22 shares, 120 points

Кодиакот“ на Шпанците конечно доби име. Четиринаесеттиот модел именуван според шпански топоним е Seat Tarraco. Така изгласаа фановите. Во игра беа уште Avila, Aranda и Alboran.

Третиот СУВ на шпанската марка се вика Tarraco. Така решија гласовите на 146.124 фанови на Seat од 134 држави, кои учестувале во завршниот круг од јавниот избор на името на новиот модел. Tarraco добил 51.903 гласови, односно освоил 35,52% од гласовите, Avila добил 39.321 гласови, додека на третото место е Aranda со 39.321 гласови. Близу 13.000 лица сметале дека Alboran најмногу ќе му одговара на дотогаш безимениот модел.

Seat Tarraco го носи старото име на шпанскиот град Тарагона

Тарако е старото име на денешната Тарагона, најстарата римска колонија на Иберискиот Полуостров. Продолжува традицијата во именувањето на моделите на Seat. Tarraco е 14-от модел на Seat што носи име на шпански град. Првиот модел според оваа практика е Ronda од 1982 година. Потоа следат уште 12 модели: Ibiza, Malaga, Marbella, Toledo, Inca, Alhambra, Cordoba, Arosa, Leon, Altea, Ateca и Arona.

Во првиот круг од јавното гласање пристигнаа вкупно 133.322 предлози од фановите од 106 држави, кои предложија дури 10.130 шпански топоними. Потоа следеше пречистување на долгата листа со предложените имиња според нивната звучност. Оттаму произлегоа четирите имиња за финалето: Alboran, Aranda, Avila и Tarraco.

Volkswagen, Skoda и Seat од иста фабрика во Алжир

Автомобилскиот свет низ бројките на Seat

Seat ќе го произведува големиот теренец во Волфсбург


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

120
22 shares, 120 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format