174
22 shares, 174 points

Како што имиџот на големите теренци се урива откако и малечките почнаа да ги имитираат, пазарот бара пореални возила. Leon X-perience е добар и за на терен и за секој ден, а поевтин е од теренец.

На нешто повеќе од еден месец пред официјалната премиера на салонот во Париз, на 4-ти октомври, Seat ги објави цените за новиот Leon X-Perience. Кросоверот се базира на комби изведбата Seat ST со ниво на опрема Style, има 15 милиметри поголемо растојание од подлогата и во верзијата со мотор 1.6 TDI со 110 КС и систем старт стоп ќе чини нешто помалку 29.000 евра на шпанскиот пазар – погонот на сите тркала 4Drive секако е вклучен во цената. Со тоа, кросоверот што го наследува генијално конципираниот, но не толку симпатичен Freetrack, чини околу 3.800 евра повеќе од стандардното комби Leon ST со погонот на сите тркала 4Drive, но затоа дополнително нуди автоматска клима, спортски седишта и алуминиумски бандажи од 17 инчи, со што се преполовува разликата во цената, не сметајќи ги стилските надградби на X-Perience.

Освен со 1,6-литарскиот дизел, Seat Leon X-Perience е достапен со уште еден бензинец и со три дизели. Дволитарскиот TDI настапува во верзии со 150 КС и со 184 КС, а може да се комбинира и со шестстепен менувач со двојна спојка. Посилниот дизел забрзува до 100 за 7,1 секунди, продолжува до 224 km/h и според фабрика троши 4,9 литри дизел. Единствениот бензинец е 1,8 TSI со 180 КС и менувач DSG како стандард. Сите моделски изведби на Seat Leon X-Perience имаат погон на сите тркала што се базира на Haldex-5.

Во стандардниот пакет на X-Perience влегуваат и EDS, како електронска блокада на диференцијал на обете оски и електронски диференцијал на предната оска XDS. Со доплата се нудат диодни светла, радарски темпомат со самостојно запирање при опасност од судир при градски брзини, како и системи за препознавање замор и за следење лента. Испораките на европскиот пазар стартуваат во втората половина на октомври.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
22 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format