153
20 shares, 153 points

Најмоќниот сериски Leon во историјата постави рекорд на патеката во Нирбургринг за возила со преден погон. Со време под осум минути Leon Cupra е побрз и од Aston Martin DBS и Porsche Cayman S.

Рекордите на Нирбургринг продолжуваат да паѓаат. Seat Leon Cupra со 280 КС постави рекорд како најбрз автомобил со преден погон што досега ја извозел патеката во Зелениот Пекол, како што Германците од милост ја нарекуваат нивната престолнина на мотоспортот. Со време од 7 минути и 58,4 секунди, Leon Cupra е цели десет секунди побрза од досегашниот рекордер Renault Megane RS Trophy.

Зад воланот се најде ѕвездата на Seat во шампионатот со туристички автомобили Жорди Хене, возејќи ја дваесеткилометарската патека со просечно 155 километри на час и постигнувајќи максимално 242 километри на час. За рекордот се користеше стандарден модел, опремен единствено со гуми Michelin Pilot Sport Cup 2.

Постигнатото време под осум минути значи дека Cupra е побрза и од некои многу поскапи и посилни модели, како Aston Martin DBS, Porsche Cayman S, Audi R8 V8 и RS4.

Leon Cupra е најбрзиот сериски модел во историјата на шпанската марка. Под хаубата работи дволитарски TSI со турбонатполнење и директно впрскување на горивото, со моќност од 280 КС. Во комбинација со шестстепен менувач со двојна спојка, лутиот компакт забрзува до сто за 5,7 секунди и вози до електронски дозволените 250 километри на час.

Рекордот на Cupra може наскоро да падне имајќи го на ум новиот Civic Type R, за кого што инженерите на Honda веруваат дека е уште побрз од шпанскиот соперник. Повеќе детали за серискиот Type R ќе следуваат утре, по претставувањето на концептниот автомобил во Женева.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743