142
21 shares, 142 points

Кога треба да се одмерат силите во тешката категорија, не постои померодавно соочување од прочуениот тест од 1000 бодови на специјализираниот магазин Fernfahrer. Најреномираниот споредбен тест за товарни возила на европска почва го има најновиот победник, Scania R 450. Шведскиот тешкаш поентираше со најниска потрошувачка на гориво од 30,0 литри на сто километри. Навистина е импресивно тоа што денешните камиони го постигнуваат со оваа количина гориво.

Според експертите на Fernfahrer (или во превод возач на долги релации), влекачот со 450 КС на Scania ја совладал тест-патеката штедливо, но динамично, оставајќи ги зад себе конкурентите Mercedes-Benz Actros 1845 и Volvo FH 460. Истиот редослед важи и за оцените на кабината на класичното камионско трио.

Scania R 450 освоила вкупно 954,5 од можните 1000 бодови, Mercedes-Benz Actros 1845 следи со 943,3 бодови и со минимална предност во однос на третопласираниот Volvo FH 460 со 941,9 бодови. Споредбениот тест од 1000 бодови годинава е објавен во 25 европски и седум светски специјализирани медиуми.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
21 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743