за

Теренецот Cullinan му донесе историски рекорд на Rolls-Royce

Rolls-Royce Cullinan Otvos
Rolls-Royce Cullinan Otvos

Продажба зголемена за една четвртина, историски рекорд и сето тоа благодарение на еден модел, Cullinan. Rolls-Royce лани испорачал 5.152 автомобили во повеќе од 50 држави ширум светот.

Rolls-Royce лани постигна рекорден број на испораки на возила. Марката што тврди дека ги произведува најдобрите автомобили во светот, лани испорачала 5.152 автомобили во повеќе од 50 држави. Во историјата што трае 116-години, Rolls-Royce досега нема продадено повеќе од тоа. Растот изнесува 25% во споредба со преклани. Дополнителната заработка ја усреќува и групацијата BMW, кадешто припаѓа британската марка.

Најголем пазар остануваат САД, кадешто се испорачува една третина од продукцијата, следат Кина и Европа. По одделни држави, продажбата напредувала најдобро во Русија, Сингапур, Јапонија, Австралија, Катар и Кореја. Дилерската мрежа на Rolls-Royce се состои од 135 центри во светски рамки. Двата нови дилери во 2019 година се во Бризбејн/Австралија и во Шангај/Кина.

Во главниот салон на марката во Лондон, на Беркли Стрит, моментно се работи на проширување на објектот. Кога ќе завршат работите кон крајот на годинава, најпрестижниот салон на Rolls-Royce ќе има двојно поголема површина од досега.

Најпродаван модел e Phantom, но добро напредува и продажбата на Dawn и Wraith, исто како и на „спортските“ варијанти коишто се водат под Black Badge. Луксузниот Cullinan лани ја имаше првата цела година во продажба и ги надмина сите очекувања, стекнувајќи ја титулата на „најбрзо продаван“ нов модел на Rolls-Royce во историјата.

По 11 години, лани заврши производството на Ghost, кој е најпродаван модел во историјата на Rolls-Royce. Успехот на овој модел обезбеди дополнителен приход во Гудвуд, што понатаму водеше кон проширување на моделската понуда. Наследникот на Ghost се очекува во средината на 2020, по пет години минати во развој.

Најблискиот салон на Rolls-Royce до нас е во Истанбул, Турција

View this post on Instagram

For those who live on their own terms. #BlackBadge #DareToBeDifferent NEDCcorr (combined)* CO2 emission: 343 g/km ; Fuel consumption: 18.7 mpg / 15.1 l/100km (*) WLTP (combined)# CO2 emission: 377-370 g/km ; Fuel consumption: 17.0-17.3 mpg / 16.6-16.3 l/100km (#) The figures on fuel consumptions and CO2 emissions shown are determined according to the European Regulation (EC) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. Figures are intended for comparability purposes. The fuel consumption you achieve under real life driving conditions and CO2 produced will depend upon a number of factors including the accessories fitted after registration, variations in driving styles, weather conditions and vehicle load. The figures marked with (*) are based on the new test (WLTP) and are translated back into outgoing test (NEDC) in order to ensure a comparison between the vehicles. The figures marked with (#) are already based on the new test (WLTP). For the assessment of taxes or other duties based on CO2-emissions, the CO2 figures may differ to the figures stated here. The figures shown consider optional equipment and the different size of wheels and tyres available on the selected model and may vary during the configuration. Further information about the official fuel consumption and the specific CO2 emission of new passenger cars is available in a guide available at all selling points and at http://carfueldata.direct.gov.uk/in the United Kingdom, at http://www.dat.de/angebote/verlagsprodukte/leitfaden-kraftstoffverbrauch.htmlin Germany or an equivalent guide published by your local government authority.

A post shared by Rolls-Royce Motor Cars (@rollsroycecarseurope) on

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
euconcap најбеѕбедни автомобили 2019

Најбезбедни автомобили на краш-тестовите на Euro NCAP

Volkswagen ќе развива автопилоти во Силиконската Долина

Volkswagen ќе развива автопилоти во Силиконската Долина