156
22 shares, 156 points

Rolls-Royce Phantom е автомобилот на когошто најдобро му успева да понуди различно возачко искуство. Изборот на автомобил на годината што го организира британскиот магазин GQ исто така се разликува од останатите.

Двослојни стакла со дебелина од шест милиметри и 130 килограми материјал за звучна изолација. Тоа само приближно покажува што сé е потребно да се направи, за автомобил да стане достоен за името Rolls-Royce. Во случајот на Phantom, уште повеќе.

Британскотo издание на магазинот GQ ги избираше најдобрите автомобили за 2018 година. Rolls-Royce Phantom го доби највисокото признание, за „најдобро натприродно возачко искуство“. Кралот на автомобилите го убеди независното жири во изборот со тишината во кабината и со прочуеното чувство на летање на волшебен килим.

За жирито на магазинот, Rolls-Royce Phantom е многу повеќе од автомобил

Магазинот напиша: „Милениумскиот старт на Rolls-Royce во 2003 година беше последната голема автомобилска авантура. Новиот Phantom додава двојно на тоа, оваа прекрасна машина едноставно го менува од корен концептот на патување со автомобил.“

Британскиот магазин што од никого не препишува и од никого не копира, го додава и ова: „Во возењето се стекнува впечаток како Rolls-Royce да пронашол нова и подобрена верзија на тишината, исто како и на просторот – уметничка галерија се наоѓа на местото кадешто другите имаат здодевна арматурна табла.“

Победниците во годинешниот избор на British GQ

Најдобро натприродно возачко искуство – Rolls-Royce Phantom

Најдобра внатрешност (веројатно и надворешност) – Bentley Continental GT

Награда за технолошки хедонизам – McLaren 570S Spider

Награда за најсупер супербрз суперавтомобил – Ferrari 812 Superfast

Најдобар начин да се постигне брзината на светлината (и исто толку брзо да се сопре) – Bugatti Chiron

Награда за вресок кога сакаш да возиш побрзо – Volkswagen Up! GTI

Награда за живот и Сеул (соул) на забавата – Hyundai i30N

Награда за визија за иднината – Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet

Најдобро искористување на струјата по светилката – Jaguar E-Type Zero

Награда за искачување по секоја планина во луксуз – Range Rover Velar

Награда за унапредување на лимузините до следното ниво – Audi A8

Најдобар нелетачки приватен авион – Marchi Mobile GmbH Elemment

Најдобар мотоцикл што сами сме го изработиле (поточно, нарачале) – The British GQ x Barbour International Triumph Thruxton R by Untitled Motorcycles


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
22 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format