за

Rolls-Royce исто има свој AMG: Изведба „Black Badge“ за скапоцениот теренец

rolls-royce cullinan black badge
rolls-royce cullinan black badge

Благородната британска марка во 2016 година првпат ги претстави изведбите Black Badge на своите модели. Намерата беше да се излезе во пресрет на клиентите што го ценат врвниот престиж и луксуз на Rolls-Royce, но воедно сакаат сами да седнат зад воланот и да уживаат во динамично возење. Тоа беше сосем спротивно на вообичаената слика, кога сопственикот е сместен комотно во фотелјите назад и се вози бавно, достоинствено. Со оваа серија, Rolls-Royce понуди еден вид AMG или M GmbH за своите клиенти со дебел паричник.

Овој радикален потег наиде на одлична прифатеност и големиот теренец Cullinan сега се појавува во изведбата Black Badge, којашто шефот Торстен Милер-Отвос ја цени како „највпечатлив и најтемен приказ на Black Badge досега, крал на ноќта“.

Наспроти 44.000 бои што Rolls-Royce ги нуди за својот СУВ, за Cullinan Black Badge е достапна само една боја, црна. Секако, лакот на возилото се состои од 10 слоеви, кои се нанесувани и полирани со врвно занаетчиско мајсторство. Британците се толку радикални со оваа серија, што и светиот знак на марката, Емили односно „Духот на екстазата“, исто така е во црна боја.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Сите каросериски детали што се изведени со скап хром кај „обичните“ изведби, тука се затемнети. Тоа важи за амблемите, маската, рачките, отворите за воздух, издувните цевки. Бандажите од 22 инчи се изработени посебно за оваа серија. Првпат за Rolls-Royce, сопирачките клешти се лакирани, секако во црна боја.

Футуристичкиот Rolls-Royce повторно дома по четиригодишна светска тура

Неколку куси приказни за 115-годишнината на Rolls-Royce

Печатот на серијата е уште повеќе присутен во внатрешноста. Главен елемент е карбонот, изработен во стил на куќата, со впечатлив тридимензионален ефект. Секој лист карбон се покрива со шест слоеви лак, по што следат 72 часови сушење и потоа рачно полирање. Процесот трае 21 денови. Во автомобилот има најмалку 23 вакви делови.

Импресионира и таванот што е обложен со кожа и испреплетен е рачно со 1.344 оптички влакна чијшто завршетоци служат како светилка. За деталите по целата кабина е создадена нова жолта боја, којашто прави моќен контраст со темните бои

Black Badge секако важи и за погонската спрега и подвозјето. Кога возачот ќе го притисне копчето „Low“ покрај бирачот за возење, моторот V12 со своите 6,75 литри ослободува дополнителна моќност, што е придружено со соодветно длабок звук од издувот. Со дополнителните 29 КС и 50 Nm, се постигнуваат вкупно 600 КС и вртежен момент од 900 њутнметри.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Во „спортската“ програма се менува и логиката на 8-степениот автоматик од ZF, се приспособува и управуваната задна оска, а на тоа соодветно реагира и подвозјето, коешто се грижи за дополнителна динамика.

View this post on Instagram

Lifting the curtain on the making of #BlackBadge Cullinan’s campaign video: a concept inspired by the magnetic allure that the darkness of night holds over us all. #DareToBeDifferent #BehindTheScenes NEDCcorr (combined)* CO2 emission: 343 g/km ; Fuel consumption: 18.7 mpg / 15.1 l/100km (*) WLTP (combined)# CO2 emission: 377-370 g/km ; Fuel consumption: 17.0-17.3 mpg / 16.6-16.3 l/100km (#) The figures on fuel consumptions and CO2 emissions shown are determined according to the European Regulation (EC) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. Figures are intended for comparability purposes. The fuel consumption you achieve under real life driving conditions and CO2 produced will depend upon a number of factors including the accessories fitted after registration, variations in driving styles, weather conditions and vehicle load. The figures marked with (*) are based on the new test (WLTP) and are translated back into outgoing test (NEDC) in order to ensure a comparison between the vehicles. The figures marked with (#) are already based on the new test (WLTP). For the assessment of taxes or other duties based on CO2-emissions, the CO2 figures may differ to the figures stated here. The figures shown consider optional equipment and the different size of wheels and tyres available on the selected model and may vary during the configuration. Further information about the official fuel consumption and the specific CO2 emission of new passenger cars is available in a guide available at all selling points and at http://carfueldata.direct.gov.uk/in the United Kingdom, at http://www.dat.de/angebote/verlagsprodukte/leitfaden-kraftstoffverbrauch.htmlin Germany or an equivalent guide published by your local government authority.

A post shared by Rolls-Royce Motor Cars (@rollsroycecars) on

View this post on Instagram

The family is now complete. #BlackBadge #DareToBeDifferent NEDCcorr (combined)* CO2 emission: 343 g/km ; Fuel consumption: 18.7 mpg / 15.1 l/100km (*) WLTP (combined)# CO2 emission: 377-370 g/km ; Fuel consumption: 17.0-17.3 mpg / 16.6-16.3 l/100km (#) The figures on fuel consumptions and CO2 emissions shown are determined according to the European Regulation (EC) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. Figures are intended for comparability purposes. The fuel consumption you achieve under real life driving conditions and CO2 produced will depend upon a number of factors including the accessories fitted after registration, variations in driving styles, weather conditions and vehicle load. The figures marked with (*) are based on the new test (WLTP) and are translated back into outgoing test (NEDC) in order to ensure a comparison between the vehicles. The figures marked with (#) are already based on the new test (WLTP). For the assessment of taxes or other duties based on CO2-emissions, the CO2 figures may differ to the figures stated here. The figures shown consider optional equipment and the different size of wheels and tyres available on the selected model and may vary during the configuration. Further information about the official fuel consumption and the specific CO2 emission of new passenger cars is available in a guide available at all selling points and at http://carfueldata.direct.gov.uk/in the United Kingdom, at http://www.dat.de/angebote/verlagsprodukte/leitfaden-kraftstoffverbrauch.htmlin Germany or an equivalent guide published by your local government authority.

A post shared by Rolls-Royce Motor Cars (@rollsroycecars) on

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Renault Espace 2020

Renault Espace: Освежување за најпрестижниот француски автомобил

tesla cybetruck protiv ford f150

Како е наместен дуелот меѓу пикапот на Tesla и Ford F-150