132
23 shares, 132 points

Rolls-Royce има свое гледиште на калифорниското движење „автомобили и кафе“. Во неговата верзија, кафето е заменето со коњак. Автомобилите обично ги оставаме на страна кога се спомнува алкохол, но објаснувањето е многу логично

Rolls-Royce е марката што од 1904 година наваму ги има возено највлијателните, најбогатите и најпознатите господа во светот. Продолжувајќи ја оваа традиција, благородничката марка од Гудвуд неодамна го организираше првиот светски собир насловен „автомобили и коњак“, на когошто беа поканети само избрани личности.

Патроните на Rolls-Royce ја прославуваа заедничката страст за марката, на собирот во стил на калифорниското движење „автомобили и кафе“. Настанот се одржа во Котсволдс, предел во Оксфордшир кој се вбројува меѓу најубавите природни средини во Англија. Во срцето на овој предел се наоѓа и приватниот клуб Soho Farmhouse, како локација на којашто се одржуваше на првиот „Автомобили и Коњак“.

Неколку врвни изработки од Гудвуд беа паркирани во клубот: Rolls-Royce Dawn во „спортската верзија“ Black Badge, па дополнително и во верзија Aero Cowling, а покрај него уште еден Dawn, но од колекцијата Adamas. Челото му припадна на Rolls-Royce Phantom со специјална опрема за пикник. Сомелиер ги запознаваше присутните гости со тајните за препознавање на добар коњак.

Rolls-Royce-Cars-and-Cognac-1

Тоа што сепак „запнува“ околу целиот овој настан е недозволивата комбинација од автомобили и алкохол. Зошто Rolls-Royce си ја дозволи оваа гребнатина во инаку беспрекорниот имиџ? Затоа што ништо не е случајно. Прво, сопствениците на автомобилите со фигурата на Емили врз маската ретко седнуваат зад волан. Најголемиот дел од нив вработува шофер во куќниот персонал. Второ, Rolls-Royce со овој чин укажува на дека марката безмалку опстојува во некој паралелен универзум, кадешто важат други правила и закони.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
23 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *