151
20 shares, 151 points

Престижните марки се подготвуваат да го освојат теренот. Rolls-Royce нема да отсуствува ниту од оваа трка. Неговиот теренец под развојно име Cullinan веќе се тестира на патиштата во маскирана каросерија.

Автомобилот од когошто ќе произлезе идниот теренски модел на Rolls-Royce веќе се тестира на патиштата. „Cullinan“ во моментов изгледа како несреќен проект на преамбициозен тјунер. Идниот модел е маскиран во екстремно скусена каросерија од Phantom Series II и главното тежиште во тестирањето е поставено на новиот погон на сите тркала, во комбинација со пневматска амортизација, под развојно име „Magic Carpet“.

Покрај благородната марка и некогашен снабдувач на британскиот кралски двор, теренски возила подготвуваат и Bentley, Lamborghini и Maserati. Моделот на Bentley го носи чудното име Bentayga, „суперспортскиот“ теренец на Lamborghini ќе се вика Urus, додека Maserati го потврди името Levante за идниот модел на висока нога.

Изгледот на идниот теренец Cullinan уште не може да се препознае во „привремената“ каросерија, но скусеното меѓуоскино растојание укажува на сериозниот пристап во теренските својства
Изгледот на идниот теренец Cullinan уште не може да се препознае во „привремената“ каросерија, но скусеното меѓуоскино растојание укажува на сериозниот пристап во развојот на теренските својства. Моментно изгледа како несреќен проект на амбициозен тјунер

Од фотографиите на тест-прототипот уште не може да се препознаат дизајнерските белези на Cullinan, поради тоа што изгледот на каросеријата во оваа фаза има само „провизорна“ улога, но може приближно да се претпостават пропорциите на теренецот, со значително покусо меѓуоскино растојание во споредба со Phantom. Секако дека теренските својства нема да бидат запоставени. Напротив, Cullinan ќе претендира во тој поглед да го надмине досегашниот „ролс-ројс на теренот“, Range Rover.

Точниот датум на претставувањето на серискиот модел уште не е познат, исто како и датумите за теренците на Lamborghini и Maserati. Кај Bentley веќе има подетални информации, односно информација: Bentayga ќе стартува со продажба веќе в година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

151
20 shares, 151 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813