174
24 shares, 174 points

Јапонија се подготвува да го импресионира светот со своите технологии за време на Олимпијадата во Токио. Дел од планот се роботските автомобили, коишто посетителите ќе можат да ги користат како дополнување на градскиот превоз. Владата го подржува тестирањето на технологијата, јапонските производители уште годинава ќе започнат со обемни тестови во редовен сообраќај

Роботските автомобили ќе бидат дел од јавниот превоз во Токио за време на одржувањето на Олимпијадата во 2020 година. Јапонската влада даде зелено светло за тестирањето на технологијата за автономно возење да започне веќе годинава. Потоа би следело и воведување на роботските автомобили во редовниот градски превоз во 2022 година.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе очекува дека технологијата за автономно возење ќе даде силен поттик на економијата. Од преземањето на премиерската функција во 2012 година, Абе воведе значајни промени, коишто меѓу другото доведоа земјата да биде во континуиран економски раст цели осум квартали.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
24 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format